Typowanie wyników EURO 2020

Euro 2020: Typy bukmacherskie

Wszystko wskazuje na to, że w czerwcu 2021 roku, po rocznym falstarcie spowodowanym globalną pandemią koronawirusa, wystartuje EURO 2020. Dla piłkarzy będzie to okazja do rywalizacji na najwyższym poziomie i walki o najcenniejsze trofeum futbolowe na Starym Kontynencie. Ręce zacierają także spragnieni emocji kibice, a prawdziwa gratka czeka na fanów zakładów bukmacherskich, którzy już teraz analizują typy na EURO 2020.

Tegoroczne typowanie wyników Mistrzostw Europy nie będzie łatwym zadaniem, głównie ze względu na epidemię, która zdestabilizowała przygotowania i pokrzyżowała plany wielu narodowych ekip. Dodatkowo, zupełnie nowa formuła organizacji turnieju sprawia, że podczas EURO 2020 – częściej, niż zazwyczaj – typerzy mogą być świadkami niespodziewanych wyników. Jak wygląda aktualna sytuacja na kilka miesięcy przed Mistrzostwami i na co obstawiający powinni zwrócić uwagę?

Typowanie Euro 2020

Rywalizacja na EURO 2020 rozpocznie się 11 czerwca 2021 roku, jednak najlepsi legalni bukmacherzy działający online już teraz udostępniają na prowadzonych przez siebie serwisach zakłady sportowe dotyczące Mistrzostw Europy. Typowanie EURO 2020 warto poprzedzić zapoznaniem się ze specyfiką nowej formuły organizacji, jaką przyjęła UEFA. Po raz pierwszy turniej rozegrany zostanie aż w 12 europejskich miastach, co wymusza niespotykane dotąd wyzwania logistyczne, szczególnie w obliczu szeregu restrykcji i ograniczeń związanych z COVID-19.

Co ciekawe, niemal 1/3 reprezentacji będzie rozgrywała mecze grupowe na stadionie w swoim kraju. Oznacza to, że 15 narodowych ekip Gospodarzy EURO 2020 będą więc w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ oprócz gry na własnym boisku, gdzie zwykle „pomagają ściany”, nie muszą oni tracić energii oraz czasu na podróż i adaptację w nowym miejscu. Przed umieszczeniem jakichkolwiek przewidywań w zakładanych na forach bukmacherskich tematach pokroju „Moje typy na EURO 2020”, warto więc poznać drużyny, które będą miały handicap w postaci gry u siebie.Turniej trwać będzie nieprzerwanie przez okrągły miesiąc, dlatego typy EURO 2020 powinny uwzględniać intensywność rywalizacji, dużą częstotliwość meczy oraz częste rotacje w składach. Pierwsza faza imprezy to rozgrywki grupowe, w ramach których zespoły zagrają po trzy spotkania. W trakcie meczów na EURO 2020 faworyci będą mogli pozwolić sobie co najwyżej na jedną wpadkę, bowiem do etapu pucharowego awansują po dwie najlepsze ekipy. Oprócz tego, do 1/8 finału zakwalifikują się też 4 najlepsze drużyny z 3. miejsc w grupach. W fazie pucharowej, gdzie przegrywający odpada – najlepsi nie mają już komfortu pomyłki i możliwości słabszego występu, co typerzy również muszą brać pod uwagę.W takich turniejach jak ME w piłce nożnej, największe niespodzianki mogą wydarzyć się podczas ostatniej – 3. kolejki meczów grupowych. Część drużyn pewnych już awansu, może wystawić zmienników największych gwiazd albo rzucić na szalę cały swój potencjał, jeśli wynik korzystny wynik meczu pozwoli im pozostać w turnieju. Z uwagi na udostępnioną już rozpiskę par w drabince EURO, nie można także wykluczyć, że niektóre reprezentacje będą skłonne w ostatnim meczu grupowym do kalkulacji…

Euro 2020 w zakładach bukmacherskich

Podczas EURO 2020 rozegranych zostanie aż 51 meczów. Pomijając rangę i „ciężar gatunkowy”, zakłady bukmacherskie na każde z tych spotkań niewiele różnić się będą od propozycji na zwykłe mecze. Typujący z pewnością będą mogli jednak liczyć na bardzo rozległe rynki i mnóstwo wariantów w obrębie poszczególnych zakładów. Najlepsi bukmacherzy na pewno też zaoferują sporo zakładów specjalnych na wszystkie mistrzowskie potyczki. Typy EURO 2020 można obstawiać już dziś, ponieważ na tak prestiżowe imprezy sportowe – profesjonalni bukmacherzy wystawiają zakłady i kursy nawet na kilka miesięcy wcześniej.Obecnie w ofercie pre-match, można obstawiać już zakłady bukmacherskie na pierwsze grupowe pojedynki każdej z drużyn. Wśród aktualnych propozycji, znajdują się wszystkie najpopularniejsze zakłady, w tym m. in.:

  • 1 X 2 (wygrana I drużyny/remis/wygrana II drużyny),
  • zakłady na liczbę goli (poniżej/powyżej),
  • zakłady na wynik meczu z handicapem,
  • zakłady na dokładny wynik,zakłady łączone na rezultat spotkania i sumę bramek (do przerwy i na koniec meczu).

Największy polski bukmacher – firma STS, na ponad pół roku przed inauguracyjnym meczem ME 2020 wystawiła dodatkowo kursy bukmacherskie na następujące zakłady długoterminowe:

  • zwycięzca Mistrzostw Europy,
  • król strzelców,
  • typy na awans z grupy poszczególnych zespołów,
  • zwycięzca danej grupy.

Wzorem poprzednich edycji EURO – wraz z upływającym czasem, liczba zakładów bukmacherskich będzie sukcesywnie rosła.

Typy na Euro 2020 a poprzednie edycje ME w piłce nożnej

Typy na EURO nigdy nie należą do łatwych, ponieważ zawsze wśród największych europejskich potęg piłkarskich znajduje się kilku pretendentów do końcowego tryumfu i złotego medalu. Prestiż imprezy sprawia, że w ME każdy staje na wyżynach swoich możliwości, nikomu nie można odmówić woli walki, a o sukcesie bądź porażce często decydują detale czy dyspozycja dnia. Ze względu na trwającą epidemię, typy EURO 2020 są jeszcze trudniejsze, bowiem w każdej chwili mogą pojawić się czynniki i okoliczności, które wypaczą sportową rywalizację. Gra bez kibiców nie jest już piłkarzom obca, ale ryzyko pojawienia się w zespole pozytywnego wyniku testu na koronawirusa wprowadza dodatkowy czynnik losowy, który może wpłynąć na przebieg boiskowych wydarzeń. Warto więc do samego końca śledzić sytuację w poszczególnych reprezentacjach i w porę adekwatnie zareagować – wykorzystując szansę na świetny kurs lub unikając „pułapki”.

W przeszłości, nawet bez dodatkowego czynnika ryzyka, jakim teraz jest pandemia, kibice byli świadkami licznych sensacji i wielu niespodzianek w trakcie turniejów EURO. Podczas odbywających się ME 2008 w Austrii i Szwajcarii faworytem była ekipa Włoch (wówczas świeżo upieczony MŚ), która ostatecznie musiała uznać wyższość Hiszpanów w ćwierćfinale. Inny faworyt – Francja – nie wyszła nawet z grupy, gdzie wywalczyła raptem 1 punkt… W roku 2012 (EURO w Polsce i na Ukrainie), murowanym kandydatem do złota byli Hiszpanie, obrońcy tytułu – i nie zawiedli – wygrywając kolejny wielki turniej. W gronie faworytów przed EURO 2012 wymieniano także Holandię, która… przegrała wszystkie swoje mecze grupowe. Na poprzednich Mistrzostwach Europy, jakie odbyły się we Francji, największe szanse na zwycięstwo dawano gospodarzom i Niemcom. Obie ekipy nie zawiodły, bo sięgnęły po medale, ale EURO 2016 wygrał z kolegami Ronaldo (Portugalia).

Euro 2020 faworyci

Na kilka miesięcy przed turniejem na dobre rozkręciła się już karuzela typów na EURO 2020. Faworyci imprezy wg bukmacherów to: Francja, Belgia i Anglia. Na wszystkie trzy reprezentacje, kursy oscylują obecnie na poziomie ok. 6.50 (wygranie EURO). W gronie kolejnych pretendentów do tytułu, wymieniani są m. in.: Hiszpania (7.50), Niemcy (8.00), Holandia (9.00) i Włochy (10.00). Francja to aktualny Mistrz Świata (2018). Trójkolorowi wygrali też swoją grupę eliminacyjną, strzelając średnio 2,5 gola na mecz. Reprezentacja Belgii to brązowy medalista MŚ z Mundialu w Rosji, która w kwalifikacjach do EURO 2020 wygrała wszystkie 10 meczów (bilans bramek 40-3). Anglicy na MŚ 2018 zajęli 4. miejsce, wygrali swoją grupę w eliminacjach i mają w szeregach super strzelca, jakim jest Harry Kane (12 goli w kwalifikacjach). Istotną przesłanką do stawiania Anglii w roli jednego z faworytów EURO, jest także fakt, że „Synowie Albionu” zagrają swoje mecze grupowe na stadionie Wembley. W Londynie zaplanowano również oba półfinały i finał EURO 2020. Typowanie z pewnością powinno uwzględniać wszystkie te okoliczności, w każdym razie na pewno bukmacherzy brali je pod uwagę.Jeśli chodzi o pozostałych faworytów, to warto pamiętać o Niemcach, którzy z trzech ostatnich ME zawsze wracali z medalem. Hiszpanie wygrywali EURO w 2008 oraz 2012 roku, a także – podobnie jak Holendrzy i Włosi – w rozgrywkach grupowych zagrają „u siebie”.

Grupa A

W grupie A zagrają: Włochy, Turcja, Walia, Szwajcaria.Głównym kandydatem do wygrania grupy są Włosi, którzy zgarnęli komplet punktów w meczach eliminacyjnych. O awans bić się będą ekipy Turcji i Szwajcarii, natomiast Walia wydaje się najsłabszą drużyną w tym zestawieniu. Arcyciekawie zapowiada się więc pojedynek Szwajcaria-Turcja (20.06.2021), tym bardziej, że będzie to ostatni mecz obu drużyn w wzmaganiach grupowych.

Grupa B

W grupie B zagrają: Dania, Finlandia, Belgia, Rosja.Outsiderem w tej grupie wydaje się być Finlandia, pozostałe reprezentacje mają największe szanse na awans do 1/8 finału, niewykluczone, że uda się to wszystkim trzem drużynom. Już 12 czerwca na boisko w Petersburgu wybiegną ekipy Rosji i Belgii. Co ciekawe, obie reprezentacje mierzyły się ze sobą w kwalifikacjach do EURO. Typy bukmacherskie wskazują Belgię jako faworyta tego starcia (kurs 1.76), co nie dziwi, ponieważ w eliminacjach dwukrotnie pokonali oni Rosję (4-1, 3-1).

Grupa C

W grupie C zagrają: Holandia, Ukraina, Austria, Macedonia Północna.Murowanym faworytem do awansu do dalszej fazy turnieju jest tutaj mocna Holandia. Oferowane obecnie zakłady bukmacherskie, najmniejsze szanse dają reprezentacji Macedonii Północnej, która zakwalifikowała się na EURO dopiero po rundzie barażowej. Niemniej, ten waleczny naród stać na nawiązanie walki z Ukraina. W fazie eliminacji – Austria dwa razy ograła Macedonię Płn. (2-1, 4-1).

Grupa D

W grupie D zagrają: Anglia, Chorwacja, Szkocja, Czechy.Z grupy powinni awansować Anglicy, którzy trzy pierwsze mecze zagrają na własnym stadionie. Najsłabsza „na papierze” jest tu Szkocja, która zagra na EURO po udziale w barażach, wielką niewiadomą zaś ekipa Czech. Wicemistrzowie Świata – Chorwaci – na pewno stoczą wyrównany bój o zwycięstwo w grupie D. Wiele wyjaśni potyczka Anglia-Chorwacja, do jakiej dojdzie już 13.06.2021 roku.

Grupa E

W grupie E zagrają: Hiszpania, Szwecja, Polska, Słowacja.Spoglądając na grupę E, serce bije mocniej, bowiem rywalizować w niej będą Polacy. Wszystkie typy bukmacherskie sugerują, że niekwestionowanym faworytem do wygrania grupy są Hiszpanie, którzy dodatkowo zagrają w Bilbao. O awans mają szansę powalczyć też pozostałe drużyny, spośród których w eliminacjach najlepiej zaprezentowali się Biało-Czerwoni, a najsłabiej Słowacja. Dla losów awansu Polaków – ważny będzie mecz Hiszpania-Szwecja (14.06.2021). Jeśli Szwedzi wywalczą w tym meczu punkty, co udało im się w ostatnim pojedynku z Hiszpanią (1-1), to w grupie można spodziewać się walki „na noże” do samego końca.

Grupa F

W grupie F zagrają: Węgry, Portugalia, Francja, Niemcy.Bezwzględnie jest to „grupa śmierci”, ponieważ wystartuje w niej obrońca tytułu z 2016 roku (Portugalia), aktualny MŚ (Francja) i reprezentacja Niemiec – multimedalista największych imprez piłkarskich. W tym zestawieniu Węgrzy skazywani są na pożarcie i z pewnością wszyscy faworyci liczą na pokonanie ekipy znad Dunaju. Pozostałe typy EURO w obrębie spotkań w grupie F – będą szalenie trudne do przewidzenia. Analizując bezpośrednie mecze pomiędzy kandydatami do awansu, najlepiej prezentuje się Francja, jednak swoje grupowe mecze zagra ona w Budapeszcie i w Monachium.

Kto wygra Euro 2020?

Pozwalając sobie na nutkę ironii, można stwierdzić, że o tym – kto wygra Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2020… dowiemy się późnym wieczorem 11 lipca 2021 roku – kiedy to zakończy się finał imprezy. W Mistrzostwach Europy wezmą udział 24 najsilniejsze reprezentacje narodowe Starego Kontynentu, z których przynajmniej połowa ma realne szanse na medal. Według bukmacherów, największe szanse na zwycięstwo w tegorocznych ME w piłce nożnej, mają reprezentacje Francji, Anglii i Belgii, ale nie ma jednego „żelaznego” faworyta. Warto pamiętać, że na przestrzeni ostatnich lat, najbardziej zawodziła ekipa Anglii, która zazwyczaj była wymieniana w gronie kandydatów do medali na ME czy MŚ.Typy EURO w zakresie prognozowania zwycięzcy turnieju to duża loteria, tym bardziej, że sytuacja epidemiczna na świecie jest dynamiczna. Niemniej, długoterminowe zakłady bukmacherskie mogą okazać się bardzo opłacalne, ponieważ kursy na wytypowanie tryumfatora są wysokie. Oprócz przytoczonych powyżej kursów na największych faworytów, wypada również wspomnieć o Chorwacji (srebrny medalista MŚ 2018). Stawiając 50 zł na podopiecznych Zlatko Dalić’a – można wygrać aż 1500 zł w przypadku, gdy Chorwacja wygra mecz 11.07.2021 (finał). Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby postawić 2-3 różne kupony singlowe z typami na zwycięzcę EURO 2020.Istotnym elementem skutecznego typowania EURO 2020, jest wzięcie pod uwagę (nie)dogodności związanych z logistyką poszczególnych drużyn. Osiem ekip rozegra komplet meczów grupowych w roli gospodarza. W najgorszej sytuacji, pod tym kątem, jest chyba zespół Szwajcarii, który rozpoczyna grę w azerskim Baku, by za 4 dni pojawić się w Rzymie na arcyważnym meczu z Włochami. Po spotkaniu z Azzurri, Szwajcarzy na powrót muszą stanąć na murawie w Azerbejdżanie, gdzie zagrają z reprezentacją Turcji – w meczu, który prawdopodobnie będzie decydował o awansie. Odległość Baku od Rzymu to 4,5 tys. km, a sam lot trwa ok. 4-5 godzin.

Pewniaki bukmacherskie na Euro 2020

Typowanie wyników EURO 2020 nie będzie łatwe, ponieważ z roku na rok zacierają się różnice w poziomie sportowym i mało jest wyraźnych faworytów starć pomiędzy poszczególnymi krajami europejskimi. Stopień zaangażowania, mobilizacji i determinacji u wszystkich ekip jest równie wysoki.Jeśli chodzi o typy EURO na pierwszą kolejkę spotkań, to bukmacherzy najmniej płacą za wygrane Włochów z Turcją (kurs 1.47), Danii z Finlandią (1.50), Austrii z Macedonią Płn. (1.47) i Hiszpanii ze Szwecją (1.37). Czy są to pewniaki? Oceńcie sami.W ofercie najlepszych bukmacherów można znaleźć jednak inne ciekawe typy bukmacherskie. EURO 2020 to brak zdecydowanego faworyta całej imprezy, ale wśród zakładów trafiają się „pewniaki”. Przykładem bardzo prawdopodobnych typów, są np. zakłady na awans danej drużyny z grupy. Większość kursów na pretendentów do medali ME do wyjścia z grupy nie jest wysoka i z reguły nie przekracza wartości 1.10 – w sam raz do podbicia AKO na „taśmie” lub wygranej na kuponach systemowych. Warto zwrócić uwagę na dość wysoki kurs przy zakładzie na awans Portugalii do 1/8 finału (1.40). Obrońca tytułu rywalizuje, co prawda, w trudnym zestawieniu, ale należy pamiętać, że szanse na awans mają dodatkowo 4 zespoły z 3. miejsc w poszczególnych grupach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby obstawić zakład, iż dana drużyna nie awansuje do dalszego etapu turnieju, np. Węgry (1.20), Macedonia Płn. (1.30) czy Finlandia (1.50).Na pewno więcej szans na upolowanie „pewniaków” pojawiać się będzie w trakcie Mistrzostw, kiedy znana będzie forma zespołów, dyspozycja kluczowych piłkarzy oraz sytuacja w grupach.

Typy na Polskę

Kierując się wyłącznie patriotycznymi przesłankami i emocjami, które wyłączają rozsądek, już teraz można postawić np. w STS na to, że złote medale ME 2020 zawisną na szyjach Polaków (kurs 100.00). Włączając jednak pragmatyzm oraz logikę, warto obniżyć nieco poprzeczkę oczekiwań i poszukać interesujących kursów na bardziej prawdopodobne rozstrzygnięcia z udziałem Polski. Dobra postawa Lewandowskiego i spółki w eliminacjach do EURO 2020 oraz nienajgorsze losowanie – pozwalają mieć nadzieję na wywalczenie przez Polaków co najmniej awansu do 1/8 finału. W zasięgu Polski na pewno jest też ćwierćfinał, w którym zagraliśmy na poprzednich ME we Francji, przegrywając dopiero po serii rzutów karnych z Portugalią (późniejszy zwycięzca EURO 2016).Wiele zależało będzie od nowego selekcjonera, jakim niedawno został Paulo Sousa, który zmienił Jerzego Brzęczka. Wydaje się, że zmiana ta była oczekiwana nie tylko przez środowisko kibiców, ale przede wszystkim przez samą drużynę. Duży wpływ na pogorszenie atmosfery wokół reprezentacji miały słabe listopadowe występy przeciwko Włochom (porażka 0-2) i Holandii (porażka 1-2) w Lidze Narodów, po których na piłkarzy i trenera Brzęczka wylała się fala krytyki. Z końcem stycznia 2021 roku prezes PZPN – Zbigniew Boniek, zdecydował o zmianie na stanowisku selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i powierzenie tej funkcji Portugalczykowi.Optymizm w zakresie dobrego startu na ME 2020, wynika więc w głównej mierze z solidnej postawy Polaków w trakcie zakończonych w ubiegłym roku eliminacji do EURO. W kwalifikacyjnych potyczkach Polska zwyciężyła w 8 z 10 meczów, zdobywając przy tym 18 bramek, a tracąc zaledwie 5. Dostępne w tym momencie typy bukmacherskie na EURO, oferują m. in. możliwość obstawienia zakładów na wszystkie grupowe mecze Polaków, a także na to, że Robert Lewandowski zdobędzie koronę króla strzelców Mistrzostw Europy 2020 (kurs 25.00). Bukmacherzy wysoko oceniają szanse Polski na wyjście z grupy, na co wystawiony jest kurs 1.45. W opinii bukmacherów – w 2 z 3 spotkań w grupie, Polacy są lekkimi faworytami, natomiast w meczu z Hiszpanią wystąpią w roli mocnego underdoga (kursy 6.50-7.00).

Polska – Słowacja

Mecz z gatunku „obowiązkowa wygrana”, która pozwoliłaby Biało-Czerwonym już na początku zainkasować cenne 3 pkt., aby bez dodatkowej presji przystępować do kolejnych pojedynków. Typy EURO 2020 wskazują Polskę jako faworyta starcia ze Słowacją (1.90), do którego dojdzie 14 czerwca 2021 roku na stadionie w Dublinie o godz. 18.00. Awans na EURO Słowacja wywalczyła dopiero w barażach, zajmując w grupie eliminacyjnej 3. pozycję (za Chorwacją i Walią). W 7 dotychczasowych meczach pomiędzy Polską a Słowacją – wygraliśmy tylko 2 mecze, 4 razy zwyciężali nasi południowi sąsiedzi, a raz padł remis. Ostatnie spotkanie odbyło się w roku 2013, jednak w chwili obecnej to Polska ma znacznie lepszych piłkarzy niż Słowacy, dlatego zwycięstwo Biało-Czerwonych jest jak najbardziej realne.

Polska – Hiszpania

Mecz Polska-Hiszpania na pewno będzie najtrudniejszym sprawdzianem dla naszych Orłów, tym bardziej, że spotkanie odbędzie się w Bilbao (19.06.2021). Typy EURO 2020 oraz kursy bukmacherskie na to spotkanie nie pozostawiają złudzeń, że faworytem potyczki będą piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego (kurs na Hiszpanię wynosi ok. 1.50). Statystyka bezpośrednich meczów jest dla Polaków bezwzględna – przegraliśmy wszystkie 6 dotychczasowych spotkań, nie strzelając Hiszpanom gola od ponad… 21 lat. Z pewnością większość polskich kibiców w ciemno wzięłaby w tym meczu remis, na który bukmacherzy wystawili kurs ok. 4.20.

Polska – Szwecja

Kursy na zwycięzcę meczu Polska-Szwecja są bardzo wyrównane, a bukmacherzy minimalnie większe szanse dają podopiecznym P. Sousy (kurs ok. 2.60). Wiele wskazuje na to, że spotkanie, które odbędzie się 23 czerwca w Dublinie, może decydować o awansie do dalszej fazy turnieju. Historia bezpośrednich meczów nie napawa optymizmem, bowiem na 8 pojedynków – Polska aż 7-krotnie schodziła z boiska pokonana. Jedyny raz Polacy pokonali Szwedów… 46 lat temu. W kwalifikacjach do EURO, ekipa Szwecji zajęła w grupie 2. lokatę, tuż za reprezentacją Hiszpanii.

Typowanie meczy Euro 2020 – wskazówki

Opóźnione o rok Mistrzostwa Europy 2020 odbędą się w okresie od 11.06 do 11.07.2021 roku. Typowanie meczy na EURO 2020 warto poprzedzić dokładną analizą wyników rywalizacji w ramach eliminacji do turnieju oraz spotkań kontrolnych bezpośrednio przed imprezą. Pomimo, iż bukmacherzy udostępnili najważniejsze typy EURO 2020 na ponad pół roku przed ME, to przed turniejem kursy mogą podlegać dużym wahaniom. Wszystko za sprawą panującej epidemii koronawirusa, która w każdej chwili może przyczynić się do sporych rotacji w składach uczestników EURO. Warto też pamiętać, że ME zorganizowane będą w 12 europejskich miastach, co w uprzywilejowanej pozycji stawia aż 9 drużyn, które zagrają grupowe mecze na stadionach w swoich krajach. Wszystkie mecze będą transmitowane w telewizji publicznej, dlatego warto nastawić się również na zakłady bukmacherskie live – śledząc przebieg boiskowych zmagań na żywo. Do etapu pucharowego awansuje 16 krajów – wszystkie drużyny z 1. i 2. miejsc w grupach A-F oraz 4 ekipy z najlepszym dorobkiem, które zajmą 3. pozycje. Podczas Mistrzostw Europy nie rozgrywa się meczu o 3. miejsce.